Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Во конкуренција од над 370 композиции од цел свет, селектирана „даМар“ од македонската композиторка Дарија Андовска

Актуелно

Во конкуренција од над 370 композиции од цел свет, селектирана „даМар“ од македонската композиторка Дарија Андовска

Вечерва во Белград, на свеченото отварање на фестивалот 31. International Review of Composers и доделата на награди, ќе се изведе композицијата “даМар” за соло виола и гудачки оркестар од македонската композитори Дарија Андовска.

Од над 370 композиции, пристигнати на конкурсот за овогодинешното издание на Меѓународната трибина на композитори во Белград, Србија, селекторката и реномирана композиторка, проф. д-р Бранка Поповиќ, ги избрала најдобрите и најинтересни 50 композиции од Србија, Северна Ирска, Црна Гора, Белгија, Јужна Кореја, САД, Италија, Хрватска, Аргентина, Португалија, Тајван и само една композиција од Македонија – “даМар”.

Отворањето на фестивалот е одвоено за феноменалните Саша Мирковиќ и Ансамбл Метаморфозис, кои се добитници на наградата “Александар Павловиќ” од Сојузот на композитори на Србија, за особен придонес и афирмација на српската музика.

На 23 август оваа година, Саша Мирковиќ и Ансамбл Метаморфозис ја изведоа композицијата “даМар” од Дарија Андовска и на фестивалот Пантопија во Берлин, Германија, како единствена македонска композиција на нивниот репертоар.

Дарија Андовска е редовен професор на Факултетот за музичка уметност, каде од 1ви октомври е и на функцијата декан на факултетот.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.