fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ИЗИИС: Како да се заштитите за време на земјотрес

Актуелно

ИЗИИС: Како да се заштитите за време на земјотрес

Земјотресот кој попладнево ги вознемири скопјани предизвика паника меѓу граѓаните кои ги напуштија своите домови.

ИЗИИС објави прирачник за заштита при силни потреси и земјотреси.

Паниката и стравот не се во корист на безбедноста на целото семејтво, па потребна е присебност и да се знаат некои информации кои можат да бидат од корист.

Дел од советите се:

-Веднаш засолнете се на побезбедни места, довратници, носечки ѕидови, под маса или друг цврст дел од мебелот и покријте го лицето и главата со рацете, останете таму додека трае потресот.

– Ако лежите спуштете се покрај креветот и заштитете ја главата со рацете.

-Оддалечете се од прозорците, стаклата, надворешните ѕидови и врати и било што може лесно да падне како што се ормари, полици, лустер и слично.

-Останете во затворениот простор додека трае потресот, најмногу повреди настануваат при обид за напуштање на затворениот простор додека трае потресот.

Додека трае потресот не користете лифтoви и скали.

Целиот документ прочитајте го ОВДЕ.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.