fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ЕУ и НАТО: Наредните чекори ќе ја одредат судбината на идните генерации

Маркетинг

Вести

ЕУ и НАТО: Наредните чекори ќе ја одредат судбината на идните генерации

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска издадоа заедничко соопштение по повод референдумот во Македонија.

Тие повторуваат дека Договорот со Атина создаде историска шанса за Македонија да и се приклучи на трансатлантската заедница како еднаков член.

– Ова би го променил животот на луѓето во земјата и на нивните деца на подобро, велат Туск и Столтенберг.

Тие додаваат дека на вчерашниот консултативен референдум огромно мнозинство на оние кои гласаа го поддржаа токму тој пат.

– Сега е во рацете на политичарите во Скопје да одлучат за патот понатаму. Одлуките кои ќе ги донесат во наредните денови и недели ќе ја одредат судбината на нивната земја и нивниот народ за многу генерации.

– Ги охрабруваме да ја зграпчат оваа историска прилика, велат ЕУ и НАТО.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.