Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Заштита на културното богатство: НКЦ реставрира 12 дела на Лазар Личеноски

Актуелно

Заштита на културното богатство: НКЦ реставрира 12 дела на Лазар Личеноски

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска и шефот на Делегацијата на Европската Унија во Македонија, Дејвид Гир, го обиколија Националниот конзерваторски центар (НКЦ), каде што се одвива процесот на конзервација и реставрација на ликовните дела на Лазар Личеноски. Министерката изрази посветеност кон заштитата на културното богатство, а НКЦ информираше дека минатата година конзервирани и реставрирани се 12 дела од богатата колекција на Личеноски.

Проектот вклучува и реставрација на Куќата на Личеноски, која ќе биде претворена во Спомен-куќа “Музеј Лазар Личеноски”. Благодарение на поддршката од Делегацијата на ЕУ, се обновува фондот на овој исклучителен македонски сликар, обезбедувајќи долговечност на културното наследство.

Министерката Костадиновска-Стојчевска изрази благодарност до шефот Гир и Делегацијата на ЕУ за поддршката и важноста на овој проект. Во тек се активности за заштита на уште 13 уметнички дела на Личеноски до крајот на јуни.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.