fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Најмалку 17 мртви во снежното невреме во САД

Актуелно

Најмалку 17 мртви во снежното невреме во САД

Снежна бура со силни ветрови парализираа вчера голем дел од источниот брег на САД, формирајќи снежна покривка од 90 сантиметри.

Најмалку 17 лица загинаа поради лошото време, од кои повеќето во сообраќајни инциденти, соопштија американските власти, пренесува БТА.

Градоначалникот на Њујорк Бил де Блазио соопшти дека тројца њујорчани ги загубиле своите животи додека чистеле снег. Властите во Северна Каролина соопштија за шест жртви. Во Вирџинија и Кентаки има по двајца загинати, а во Арканзас и Мериленд – по еден, пренесуваат француските медиуми, кои јавуваат за 15 жртви. Во Мериленд починал 60-годишен маж, кој добил срцев удар, додека го чистел снегот пред својот дом, јави ТАСС.

Поради силните снежни врнежи беше забрането движењето на автомобили во Њујорк, каде што исто така беа затворени аеродромите, мостовите, тунелите, железничките линии и дел од метрото.

Од ноќта на петок спроти сабота ниту еден авион не слетал или полетал од аеродромите „Џон Кенеди”, „ЛаГвардиј” и „Њуарк” во Њу Џерси. Седум илјади летови беа откажани вчера и денеска на аеродромите во Вашингтон, САД и Њуарк, соопшти Специјализираниот сајт „ФлајтАвеар” (FlightAware), кој ги следи летовите во реално време, пренесува БТА.

Меѓу нив има откажани летови на авиокомпаниите „Јунајтед ерлајнс”, „Американ ерлајнс”, „Саутвест ерлајнс” и „Делта”.

Десетици илјади домаќинства останаа без струја во државата Њу Џерси, јавува германската ДПА.. Голем број возачи беа примени во засолништата на Црвениот крст во Кентаки, откако илјадници луѓе беа блокирани во текот на 20 часа на автопат во државата.

Вчера попладне снежната покривка во некои зони околу Вашингтон надмина 75 см. Двата аеродроми во главниот град денеска нема да работат. Најмногу снег падна недалеку од градот Харпер Фери, Западна Вирџинија, каде се формираше снежна покривка од 100 см. Околу 2.200 војници од Националната гарда беа мобилизирани да импомагаат на локалните власти во 12 држави.

Поради снежната бура американскиот потпретседател Џо Бајден и министерот за одбрана Ештон Картер не можеа да се вратат во Вашингтон од патувањата во странство и авионите им беа пренасочени кон Флорида.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.