Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

НЕРАБОТНИ ДЕНОВИ: Голем број на продолжени неработни викенди во 2018 година

Вести

НЕРАБОТНИ ДЕНОВИ: Голем број на продолжени неработни викенди во 2018 година

Новата 2018 година е на самиот праг, а ова е календарот на неработни денови за 2018, согласно Законот за празници во РМ.

За сите граѓани на Република Македонија, неработни денови се:

– 1 јануари (понеделник), Нова Гoдина
– 7 јануари (недела), Божиќ, со што 8 јануари (понеделник) нема да се работи
– 9 април (понеделник), втор ден Велигден
– 1 мај (вторник), Ден на трудот
– 24 мај (четврток), Ден на сесловенските просветители
– 15 јуни (петок), прв ден на Рамазан Бајрам
– 2 август (четврток), Ден на Републиката
– 8 септември (сабота), Ден на независноста
– 11 октомври (четврток), Ден на народното востание
– 23 октомври (вторник), Ден на македонската револуционерна борба
– 8 декември (сабота), Св. Климент Охридски

Неработни денови за граѓаните од православна вероисповед:

– 6 јануари (сабота), Бадник
– 19 јануари (петок), Богојавление
– 6 април (петок), Велики петок
– 25 мај (петок), Духовден
– 28 август (вторник), Голема Богородица

Неработни денови за граѓаните од католичка вероисповед:

– 2 април (понеделник), втор ден Велигден
– 1 ноември (четврток), Денот на сите светци
– 25 декември (вторник), Божиќ

Неработни денови за граѓаните од муслиманска вероисповед:

– 21 август (вторник), Курбан Бајрам

За граѓаните припадници на албанската заедница во РМ:

– 22 ноември (четврток), Ден на албанската азбука

За граѓаните припадници на српската заедница во РМ:

– 27 јануари (сабота), „Свети Сава“

За граѓаните припадници на ромската заедница во РМ:

– 8 април (недела), Меѓународен ден на Ромите

За граѓаните припадници на влашката заедница во РМ:

– 23 мај (среда), Национален ден на Власите

За граѓаните припадници на еврејската заедница во РМ:

– 19 септември (среда), Јом Кипур, првиот ден на Јом Кипур

За граѓаните припадници на бошњачката заедница во РМ:

– 28 септември (петок), Меѓународен ден на Бошњаците

За граѓаните припадници на турската заедница во РМ:

– 21 декември (петок), Ден на настава на турски јазик.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.