fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Неуспешен референдумот во Центар: Жерновски им честита на сите кои излегоа на гласање

Маркетинг

Актуелно

Неуспешен референдумот во Центар: Жерновски им честита на сите кои излегоа на гласање

Насловната фотографија е преземена од Телма

Денешниот референдум во Општина Центар е неуспешен поради фактот дека не беше постигната потребната излезност за да се постигне потребниот цензус од половина од запишаните избирачи во општината.

Според информациите излезноста до 19 часот е 40,5 проценти, со што референдумот е неуспешен.

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски на прес конференција рече дека денеска е голем ден за граѓаните на Центар и им честиташе на на сите кои излегоа на гласање.

– Нашата битка не завршува тука. Ова е првиот чекор кон враќање на власта во рацете на граѓаните. Резултатите од овој референдум јасно укажуваат дека ВМРО ДПМНЕ и неговите барокни проекти немаат поддршката во Центар. Јас како градоначалник и натаму останувам посветен и ќе работам во интерес на нашата општината и граѓаните“, рече Жерновски.

– ГТЦ денеска освои најмногу гласови во историјата на општина Центар, повеќе од било која политичка партија до сега, порачаа од граѓанската иницијатива „Го сакам ГТЦ“.

По социјалните мрежи видлива е разочараноста од неуспехот на референдумот.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.