fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

По вчерашниот пеколен ден денеска заладување со дожд и грмежи

Актуелно

По вчерашниот пеколен ден денеска заладување со дожд и грмежи

По овонеделните тропски температури и вчерашните плус 40 степени, синоптичарите за денеска и деновите од викендот најавуваат освежување со дожд и грмежи.

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево и топло, а попладне под влијание на влажна, нестабилна и посвежа воздушна маса ќе настапи значителна промена. На повеќе места ќе има нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со засилен ветер и услови за појава на град.

Повеќе врнежи ќе има во вечерните и ноќните часови кон сабота, особено во северните делови, каде локално се очекува да наврнат над 25 литри на метар квадратен.

Утринската температура од 14 до 22, а дневната од 30 до 36 степени. УВ-индексот ќе изнесува 7.

Во Скопје претпладне ќе биде сончево, а попладне и во вечерните часови нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

За време на викендот ќе преовладува променливо облачно, значително посвежо и ветровито време со локални врнежи од дожд. Дневната температура ќе опадне за повеќе од 10 степени во однос на денешната и ќе биде во интервал од 20 до 29 степени.

Од понеделник се очекува стабилизирање на времето со постепен пораст на температурата. До вторник ќе дува умерен до засилен северен ветер.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.