fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ПОМЕСТЕТЕ ГИ СТРЕЛКИТЕ НА ЧАСОВНИКОТ: Почна летното сметање на времето

Актуелно

ПОМЕСТЕТЕ ГИ СТРЕЛКИТЕ НА ЧАСОВНИКОТ: Почна летното сметање на времето

Со поместување на стрелките на часовникот од 2 на 3 часот наутро, односно еден час нанапред, почна летното сметање на времето. 

Преминувањето од зимско на летно сметање на времето и обратно првпат е забележано во 1916 година во државите на северот на Европа и сега се практикува во 70 земји.

Во западна Европа поместувањето на стрелките на часовникот е воведено на почетокот на 70-тите години на минатиот век со образложение дека се „продолжува“ денот, се овозможува заштеда на електрична енергија, се зголемува продуктивноста на работната сила, се подобрува прилагодувањето на луѓето и работниот ден станува поефикасен. Во поранешна СФРЈугославија, а со тоа и во Македонија, летното сметање на времето првпат е воведено на 27 март 1983 година.

Летното сметање на времето завршува во последната недела во октомври во три часот наутро кога стрелките на часовникот ќе се поместат еден час наназад.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.