Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Пожар во македонска црква во Мелбурн, свештеник бегајќи скокнал од првиот кат

Актуелно

Пожар во македонска црква во Мелбурн, свештеник бегајќи скокнал од првиот кат

Пожар избувнал денеска во 12:30 часот по австралиско време во црквата „Свети Никола“ во Престон, Мелбурн, во Австралија. Причинета е материјална штета, а повредени нема.

Единствено свештеникот Никодим Солунчев, кој во моментот на пожарот бил на првиот кат, барајќи спас од огнената стихија, скокнал од 3,5 метри во рацете на неколку полицајци кои му помогнале да остане неповреден.

Македонскиот портал во Австралија „Falanga.com.au“ и австралискиот весник „The age“ пишуваат дека полициска патрола прва го забележала пожарот и повикала помош.

Се претпоставува дека причина за пожарот е неисправна електрична инсталација.

Пожарот е изгаснат и според проценките причинета е материјална штета од над 100 илјади долари.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.