Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Православните верници ја слават Стара нова година- Василица

Вести

Православните верници ја слават Стара нова година- Василица

Православните христијани денеска ја слават Василица ,што важи за прв ден во новата година според јулијанскиот календар.

Во храмовите на Македонската православна црква се одржуваат свети литургии.

Некои семејства слават слава а некои имендени. Дел од граѓаните пак токму денеска го кршат лепчето со паричка. Се верува дека на оној на кој ќе му падне паричката ќе го следи здравје, среќа и бериќет во текот на целата година.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.