Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Прием на нови 125 професионални војници во АРМ

Актуелно

Прием на нови 125 професионални војници во АРМ

Работете посветено, чесно и хумано. Вашата подготвеност и енергија, амбицијата и желбата за успех нека бидат основата на која ќе се темели напредокот во вашата кариера, им порача министерот за одбрана Зоран Јолевски денеска во скопската касарна „Илинден“ на  новите 125 професионални војници во служба на АРМ.

Честитајќи им го новиот почеток во кариерата во воената професија, Јолевски потсети дека тие поминаа ригорозен процес на селекција и докажаа дека се најдобри меѓу најдобрите.

– Свесни сме дека клучен елемент за успехот на секоја армија е високо обучениот, мотивиран и квалитетен професионален воен персонал. Поради тоа долгорочно инвестираме во обуката на персоналот на Армијата. Токму затоа, вас ви претстои период исполнет со предизвици и многу работа. Предизвик кој значи инвестирање во знаење и обука, но и инвестирање во иднината, рече во обраќањето министерот Јолевски.

За да се оствари целта – мала, мобилна, професионална, интероперативна и високо обучена Армија, нагласи Јолевски, спроведени се бројни реформи во одбраната, меѓу кои и трансформација на АРМ, која, подвлече треба да заврши оваа година.

– Со тоа успеавме да ги групираме единиците и командите во поефикасна и поефективна воена структура. Со приемот на овие нови професионални војници, на добар пат сме до крајот на 2015 година да ја постигнеме и посакуваната пополна на командите и единиците со потребниот високо квалитетен, способен, мотивиран и обучен персонал, рече меѓу другото министерот за одбрана Зорна Јолевски на денешната свеченост по повод приемот на новите 125 професионални војници во служба на АРМ.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.