Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Робот спасува бегалци во Егејското Море

Актуелно

Робот спасува бегалци во Егејското Море

Грчката крајбрежна стража вклучи и робот во нејзините операции за спасување на имигранти и бегалци од водите во Егејското Море, објави атинскиот весник „Етнос“. 

Според весникот, станува збор за роботот наречен Емили, кој е создаден од научници од Институтот во Аризона.

Емили веќе патува крај брегот на грчкиот остров Лезбос и ги координира напорите на спасувачките тимови при операциите за помош на имигрантите.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.