fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Ромевски: Се случи феномен – невремето застана над Скопје!

Актуелно

Ромевски: Се случи феномен – невремето застана над Скопје!

Се случи еден феномен кој што придонесе за катастрофата. Во момент на дување на 70 километри на час на ветерот, атмосферската нестабилна маса застана, буквално застана на место и почна да истура огромно количество, буквално една водна бомба на таа територија, изјави Оливер Ромевски, директор на УХМР.

-На Зајчев Рид измеривме 95 литри, а еве го податокот кој што вели дека во Петровец имало само 5 литри. Значи буквално просторот го загради, природата си го направи своето и придонесе до една ваква несакана катастрофа. Подоцна тргна повторно да се извлекува по логичната траекторија, но повторно нелогично се врати назад и тоа беше оној втор бран што се појави после 10 ипол 11 часот кој што придонесе ситуацијата да стане многу полоша, рече Ромевски.

Овој влажен бран, нагласи Ромевски, ќе следи и денеска, повторно во попладневните часови, се работи за многу нестабилна воздушна маса за која никој со точност не може да се прогнозира.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.