fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Скопјани протестираат против загадениот воздух и расипаните мерни станици

Вести

Скопјани протестираат против загадениот воздух и расипаните мерни станици

Студениот бран и северниот ветер привремено помогна да се расчисти загадениот воздух од канцерогените ПМ10 честички, но граѓаните протестираат и бараат конкретни и долгорочни мерки против аерозагадувањето на воздухот.

Невладините организации велат дека извршната власт и општините треба итно да започнат со спроведување на мерките.

– „Немам што да кажам, секој ден се задушуваме, сите оние со проблеми со дишењето, дури и здравиот човек не може да живее во овој град.Треба да се преземат мерки, бидејќи не знам што ќе се случи, болниците се полни “

“Бараме од Градот Скопје да преземе мерки за прочистување на воздухот.Ни треба свеж воздух, па очекуваме да се преземат чекори што е можно поскоро”, велат граѓаните.

И додека граѓаните протестираат, мерните станици во поголем дел од скопските општини се исклучени и не работат, а таков е примерот и во скопската населба Лисиче, која важи за рекорден во загаденост.

– „Зашто мерната станица во Лисиче е исклучена? Дека загадувањето ги руши рекордите? Во Лисиче не се дише, а мерната станица покажува 0 ПМ10 честички! До кога граѓаните ќе бидат манипулирани?“ – велат револтирани граѓани.

Од министерството за животна средина најавија дека се одвоени буџетски средства за поправка на мерните станици, но дека тоа нема да се случи оваа година.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.