fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

СЛЕДУВА ПРОДОЛЖЕН ВИКЕНД: Погледнете кои се неработни денови до крајот на годината

Актуелно

СЛЕДУВА ПРОДОЛЖЕН ВИКЕНД: Погледнете кои се неработни денови до крајот на годината

Министерството за труд и социјална политика денеска соопшти дека 29 април, односно петокот пред Велигден е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед.

Петокот пред Велигден е прогласен за неработен ден согласно Законот за празници на Република Македонија.

Ова се преостанатите неработни денови за 2016. година:

За сите граѓани на РМ:

1 мај (недела) Ден на трудот – Понеделник неработен ден
2 мај (понеделник) Втор ден Велигден
24 мај (вторник) „Св. Кирил и Методиј”
7 јули (четврток) Рамазан Бајрам, прв ден на Рамазан Бајрам
2 август (вторник) Ден на Републиката
8 септември (четврток) Ден на независноста
11 октомври (вторник) Ден на народното востание
23 октомври (сабота) Ден на македонската ревулуцинерна борба
8 декември (вторник), “Св. Климент Охридски”

За граѓаните од православна вероисповед:

29 април (петок) Велики Петок, петок пред Велигден
17 јуни (петок) Духовден, петок пред Духовден
28 август (недела) Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица)

За граѓаните од католичка вероисповед:

1 ноември (вторник), Празникот на сите светци
25 декември (недела), првиот ден на Божиќ

За граѓаните од муслиманска вероисповед
• 13 септември (вторник), Курбан Бајрам, првиот ден на Курбан Бајрам

За граѓаните припадници на албанската заедница во РМ
• 22 ноември (вторник), Ден на Албанската азбука

За граѓаните-припадници на влашката заедница во РМ:

23 мај (понеделник) Национален ден на Власите

За граѓаните припадници на еврејската заедница во РМ
• 12 октомври (среда), Јом Кипур, првиот ден на Јом Кипур

За граѓаните припадници на бошњачката заедница во РМ
• 28 септември (среда), Меѓународен ден на Бошњаците

За граѓаните припадници на турската заедница во РМ
• 21 декември (среда), Ден на настава на турски јазик

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.