fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Средношколците од повеќе скопски гимназии ја бојкотираат наставата

Маркетинг

Актуелно

Средношколците од повеќе скопски гимназии ја бојкотираат наставата

Средношколскиот пленум најави за денеска бојкот на наставата. Како причина за тоа се наведува игнорантскиот однос на Министерството за образование кое, како што се наведува, веќе две недели ги одбива повиците за средба со претставници на пленумот за да се разговара за реформите во образованието.

Во скопските гимназии „Раде Јовчевски Корчагин“, „Орце Николов“, Георги Димитров“, „Никола Карев“ и „Јосип Броз Тито“ денеска средношколците ја бојкотираат наставата, но се присутни во ходниците на училиштата.

Од Средношколскиот пленум бараат враќање на стариот концепт за полагање државна матура, но и укинување на екстерното тестирање за учениците.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.