Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Светот ја дочека Новата 2020 година!

Свет

Светот ја дочека Новата 2020 година!

Светот ја дочека Новата 2020 година!

Светот ја дочека Новата година весело и со огномет од Сиднеј до Лондон, иако прославите останаа под сенката на пожарите во Австралија, протести во Хонг Конг и Индија, како и нуклеарни тензии со Северна Кореја.

Жителите на Кирибати, Самоа и Божиќниот Остров во Тихиот Океан беа први што влегоа во 2020 година, а последни што ќе влезат во Новата година ќе бидат жителите на Американска Самоа.

Бројни граѓани се собраа во европските престолнини за да уживаат во спектакуларните бои што ги осветлуваа небото над Биг Бен во Лондон, Триумфалната порта во Париз, Атинскиот Партенон и московскиот Кремљ.

Во Рим, папата Франциско беше пречекан од граѓани и туристи на плоштадот „Свети Петар“,со весели извици „Папа, папа“ и „Среќна Нова година“.

Во Лондон со спектакуларен огномет беше дочекана Новата година.

Жителите на Австралија ја дочекаа Новата година, со традиционален, спектакуларен огномет што се одржува над Сиднејското пристаниште, и покрај смртоносните пожари кои принудија илјадници да бараат засолниште на плажите и принудија многу градови да ги откажат прославите.

Илјадници луѓе во Хонг Конг ја дочекаа 2020 година на пристаништето Викторија, во уште еден протест по ред што започна во јуни поради спорниот закон за екстрадиција, а полицијата дури во еден момент употреби солзавец и водени топови против демонстрантите.

Властите во Хонг Конг откажаа популарен новогодишен огномет над пристаништето Викторија, плашејќи се од неред за време на најавените протести.

И во Индија илјадници луѓе излегоа на улиците на новогодишната ноќ во знак на протест против контроверзниот закон за државјенство.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Свет

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.