Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Светски ден на лицата со мултиплекс склероза

Вести

Светски ден на лицата со мултиплекс склероза

Светски ден на лицата со мултиплекс склероза

Денес, односно на 30 мај, се одбележува Светскиот ден на лицата со мултиплекс склероза, болест од која страдаат над 2,5 милиони луѓе ширум светот.

Мултиплекс склероза или скратено МС е хронично воспалително заболување на централниот нервен систем и една од водечките причини за онеспособеност кај лицата.

Претставува болест на масните миелински обвивки околу нервите на мозокот и ‘рбетниот мозок што води до демиелинизација и лузни на ткивата кои се манифестираат со широк спектар на знаци и симптоми.

Нападот на болеста вообичаено се случува кај младите луѓе, и почеста е кај женскиот пол.

Се нарекува уште и болест со 1.000 лица, а најчесто се јавува помеѓу 20 и 40 година од животот и е водечка причина за инвалидитет кај младите.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.