fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Вчера регистрирани повеќе од 13 земјотреси во Скопје

Актуелно

Вчера регистрирани повеќе од 13 земјотреси во Скопје

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, вчера регистрирала повеќе од 13 земјотреси во Скопското епицентралното подрачје.

Серијата започнала со земјотрес во 6 часот и 58 минути, кој имал локална Рихтерова магнитуда 3.9, а бил почувствуван во Скопје и околината со интензитет од VI-VII степени според Европската макросеизмичка скала.

Една минута подоцна, во 6 часот и 59 минути, се случил друг послаб земјотрес, со локална Рихтерова магнитуда 2.8, а со интензитет во Скопје и околината од IV-V степени според Европската макросеизмичка скала.

По ова следувале послаби и непочувствувани земјотреси.

Најсилниот земјотрес се случил во 15 часот и 10 минути, со локална Рихтерова магнитуда 5.3. Истиот бил почувствуван во Скопје и околината со интензитет од VII-VIII степени според Европската макросеизмичка скала, а со послаби интензитети – и во останатите делови на Република Македонија. Во Скопје и околината настанаа извесни оштетувања на постарите градби.

По овој земјотрес, до околу 18 часот регистрирани се околу 10 послаби земјотреси, од коишто со мали интензитети се осетени четири.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.