fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Во март затемнување на Сонцето какво што не сме виделе 16 години

Маркетинг

Занимливости

Во март затемнување на Сонцето какво што не сме виделе 16 години

На 20-ти март ќе дојде до затемнување на Сонцето, кое што ќе биде најголемото затемнување во последните 16 години. Месечината тој ден ќе се најде помеѓу Земјата и Сонцето, што ќе предизвика голема сенка, а најмногу ќе биде затемнето на северот на Стариот континент.

Тој ден на 20-ти март тотален мрак од две минути ќе има на северот на Скандинавија и Фарските острови, најавуваат астрономите.

Делумно затемнување ќе има во Европа, Северна Африка и Русија, а како што прецизираат научниците, минувањето на Месечината помеѓу Земјата и Сонцето ќе трае околу 90 минути.

На Балканот се очекува 50-процентно затемнување. Овој астрономски феномен ќе започне на 20-ти март во 09:45 минути а ќе трае до 11:41.

Како ќе изгледа помрачувањето на 20 март над Македонија можете да погледнете со клик тука.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.