fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Британските матуранти повеќе нема да ги фрлаат капите на доделувањето дипломи

Занимливости

Британските матуранти повеќе нема да ги фрлаат капите на доделувањето дипломи

Британските матуранти во иднина нема да ги фрлаат своите капи за време на доделување на дипломите, што е долга традиција, затоа што последните години се пријавени повеќе случаи на повредувања при овој чин, јавија лондонските медиуми.

Таа традиција е воведена од американските матуранти кои ги фрлаат капите во знак на одбележување на крајот на своето средно образование.

Но, сега ѕпарвата на колеџот во Норвич реши да ја забрани оваа пракса поради повеќето повреди пријавени во текот на фрлањето на капите кои имаат остри.

Сепак, некои британски лекари, ја осудија оваа забрана наведувајќи дека повредите од капите во лет се минимални и не може да бидат сериозна.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.