fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Џиновско „СОС“ ги спасило од пуст остров

Занимливости

Џиновско „СОС“ ги спасило од пуст остров

Двојка била спасена од одалечен и ненаселен остров во Тихиот Океан, откако хеликоптер на американската морнарица го забележал нивното „СОС“ напишано на песокот.

Двојката го напуштила островот Вено на Микронезија на 17 август, а следниот ден требало да пристигнат на брегот на островот Татам, но не се појавиле. На 19 август била известена крајбрежната стража за нивното исчезнување, и почнала безуспеша потрага по нив.

Двојката била заробена на пустиот остров со ограничени резерви и без опрема за таква ситуација.

На 24 август еден брод забележал светла на островот и била известена морнарицата на САД, која ги лоцирала благодарение на тоа што на песокот напишале „СОС“.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.