fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Кога децата го добиваат својот прв смарфтон?

Занимливости

Кога децата го добиваат својот прв смарфтон?

Дури 39 отсто деца добиваат свој профил на социјалните мрежи на 11,4 години; иако повеќето деца пристапуваат на интернет од некоја заедничка, семејна просторија, а од нив 24 проценти одат од своите соби. 

Просечната возраст во која детето го добива својот прв смартфон падна на 10,3 години, барем во случајот со малите Американци, покажува истражувањето.

Утврдиле уште некои интересни трендови. 64 отсто деца имаат пристап на интернет преку својот лаптоп или таблет (во 2012 година биле 42 отсто), 39 проценти деца добиваат свој профил на социјалните мрежи на 11,4 години; иако многу деца пристапуваат на интернет од некоја заедничка, семејна просторија, 24 отсто од нив на интернет одат од своите соби; 15 проценти родители користат GPS за да го лоцираат своето дете; третина деца праќаат пораки на своите родители, дури и додека се во иста куќа со нив; кога се возат во автомобил децата сега почесто користат таблет од мобилен телефон – 55 отсто наспроти 45 проценти.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.