fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Најдолг непрекинат лет на патнички авион во светот (ФОТО)

Магазин

Најдолг непрекинат лет на патнички авион во светот (ФОТО)

Авиокомпанијата „Ер Индија“ го воведе најдолгиот непрекинат лет на светот, кој ги поврзува Њу Делхи и Сан Франциско, преку Тихиот Океан, објави весникот „Тајмс оф Индија“. 

За време на летот, кој трае 14,5 часа, авионите минуваат по 15.300 километри, а тоа што е најимпресивно е што „Ер Индија“ со новата линија успеа да ја скрати досегашната рута, што минуваше преку Атланскиот Океан со слетување, за 1.400 километри, со што и самото време за патување е пократко за околу два часа.

Оваа рутата ќе остане најдол непрекинат лет на светот се додека компанијата „Сингапур Ерлајнз“ по две години не го воведе најавениот директен лет меѓу Сингапур и Њујорк. Пилотите тогаш за 19 часа ќе минуваат 16.496 километри.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.