Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Најголемиот дијамант од Боцвана продаден за 53 милиони долари

Занимливости

Најголемиот дијамант од Боцвана продаден за 53 милиони долари

Необработен дијамант пронајден во африканската држава Боцвана, за кој се смета дека е најголемиот дијамант пронајден во изминатите 100 години, беше продаден за 53 милиони долари.

Британската компанија Граф го купи дијамантот и најави дека ќе ги ангажира своите најдобри експерти за да испланира како најдобро да се исече овој огромен скапоцен камен, јави новинската агенција ДПА.

Дијамантот, кој е со големина на тениско топче, беше пронајден во рудникот Лукара Карове во северниот дел на Боцвана. Тој тежи 1.109 карати и е наречен Леседи Ла Рона, што значи Нашата светлина на јазикот на локалниот народ Цвана.

– Ќе работиме ден и ноќ за достојно да го обработиме овој неверојатен дар на природата, соопштија од компанијата Граф.

Дијамантите претставуваат 80 проценти од вкупниот извоз на Боцвана.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.