Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

НАСА го објави најдолгиот тајмлепс снимен од Меѓународната вселенска станица (ВИДЕО)

Видео

НАСА го објави најдолгиот тајмлепс снимен од Меѓународната вселенска станица (ВИДЕО)

НАСА го објави најголгиот континуиран тајмлепс од планетата Земја, снимен од камерата на Меѓународната вселенска станица (ISS).

Видеото беше објавено по повод 20-от роденден на ISS, која отпатува во вселената на 21 ноември 1998 година.

Овој тајмлепс беше снимен на 6 октомври оваа година од страна на астронаутот Александер Герст и го покажува патот на Станицата околу Земјата.

ISS патува со брзина од 7.710 километри на час, што значи дека орбитира околу Земјата еднаш на секои 90 минути, односно 16 пати на ден.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Видео

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.