Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Од засладени пијалоци годишно умираат по 180 илјади луѓе

Магазин

Од засладени пијалоци годишно умираат по 180 илјади луѓе

Од газирани и засладени пијалоци годишно во светот умираат 184 илјади луѓе, се наведува во првото детално истражување за влијанието на овие напитоци врз смртноста и здравствените компликации поврзани со дијабетес, кардиоваскуларни болести и рак меѓу оние кои ги конзумираат.

Како што се наведува, 133 илјади луѓе починале од дијабетес, кој бил последица од газирани напитоци.

Меѓу конзументите на засладени безалкохолни пијалоци забележани се 45 илјади случаи на кардиоваскуларни болести и 6.450 починати од рак.

Авторот на студијата Дарјуш Мозафаријан од Универзитетот во Масачусетс тврди дека исфрлањето од употреба на засладените и газирани напитоци, како и ладните чаеви, треба да биде „планетарен приоритет“.

Податоците се добиени со следење на навиките на 611.971 лице во периодот од 1980 до 2010 година во 51 земја во светот.

Меѓу младото население поголем е бројот на оние кои имаат некоја хронична болест, која е последица од конзумирање засладени газирани пијалоци.

Сокот од свежо цедено овошје не бил опфатен во истражувањето.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.