fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Одговор на науката: Еве зошто подобро е да се пие кока-кола од стаклено шише

Занимливости

Одговор на науката: Еве зошто подобро е да се пие кока-кола од стаклено шише

Биохемичарите конечно обајснија зошто е подобро кока-кола да се пие од стаклено шише и зошто нејзиниот вкус поради тоа е подобар.

Рецептот за овој светски пијалак е ист, без оглед на тоа дали се работи за пластична или стаклена амбалажа. Течноста, регира со полимери во пакувањето и тоа открива дека е подобар вкусот на кока-кола кога се пие од стаклено шише. Полимери се молекули внатре во пакувањето, кои се самоизградуваат од помали единици. Кога имаме конзерви, поточно алуминиумско пакување, полимерите го облажуваат пакувањето и апсорбираат некои растворливи вкусови од пијалакот.

– Иако компаниите кои го пакуваат овој пијалок сакаат да спречат било какви реакции, тие сепак можат да се јават, истакна биохемичарот Сара Рич.

Во меѓувреме полимерот ацеталдехид што се употребува во пластични шишиња може да го промени вкусот на пијалакот. Секако, без оглед кое пакување се преферира, здравствените ризици се секогаш исти.

Британски експерт за здравје, тврди ако пиеме многу газирано ги оштетуваме забите, а мастите и шеќерот од овој сладок сок се натрупуваат во телото.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.