fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Огнената топка над небото на Југоисточна Франција беше метеорит (видео)

Видео

Огнената топка над небото на Југоисточна Франција беше метеорит (видео)

Тезата за „дожд од метеорити“ се потврди, откако повеќе сведоштва во текот на средата вечерта зборуваа за еден вид на „огнена топка“ на небото на југоисточна Франција, посебно во Изер, јавува дописникот на МИА од Париз.

„Ние набрзо проверивме да не станува збор за исчезнат авион„ – објасни за француското радио Франс Инфо, Александар Гримо, директорот на кабинетот на префектот од Изер. „По проверката се отстранети сомневањата, а експертите за цивилната авијација ни назначија дека станува збор најверојатно за дожд од метеорити. Засега не се пронајдени траги од метеорити на површината“ – додаде тој.

Силите на редот и пожарникарите примија повеќе телефонски повици на лица кои изјавиле дека виделе светлосен феномен во небото. Настанот бил околу 18:30 часот, за кој најпрво се мислеше дека станува збор за исчезнат авион или хеликоптер, пред да се потврди дека станува збор за метеорити.

На веб страницата на регионалниот весник „Дофине Либере“ е видлива огнената топка како поминува над планината за време на натпреварот на сноурагби во Валморел во Савоа.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Видео

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.