Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Природен напиток кој го отстранува лошиот здив

Магазин

Природен напиток кој го отстранува лошиот здив

Покрај редовното миење на забите, плакнењето на усната шуплина е клучна за одржување на хигиената на устата. 

Иако течностите за плакнење на устата се достапни речиси во сите продавници, се трудиме да ги избегнеме нивните агресивни состојки, поради што се препорачува сами да направиме природен и евтин напиток кој ќе го отстрани лошиот здив.

Зелените листови на магдоносот имат силна и свежа арома, а нивната интензивна зелена боја, која укажува на изобилство од хлорофил, е најдобар природен борец против здивот, бидејќи има антибактериски својства.

Иако џвакањето листови од магдонос се препорачува веднаш по јадењето, доколку намирниците содржат причинители на лош здив, чајот од магдонос е практичен и ефикасен метод за борба против лошите бактерии во усната празнина.

За подготовка на чајот потребно е половина рака магдонос и половина литар вода, кои се оставаат да зовријат околу пет минути. Потоа напитокот се процедува, изладува и се конзумира по секој оброк.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.