fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

„Се разбуди“ најголемото легло на змии во светот (ВИДЕО)

Видео

„Се разбуди“ најголемото легло на змии во светот (ВИДЕО)

Змиите во канадската рурална област Нарсис секоја пролет изведуваат необичен ритуал, кога илјадници шарени влечуги почнуваат да излегуваат од под земјата создавајќи глетка која кај многумина предизвикува паника.

Причината поради која сите змии излегуват наеднаш е парењето, па така по осум месеци хибернација тие ја користат пролетта за да добијат свои потомци.

Овие змии живеат во вистински лавиринт од подземни тунели во канадската покраина Манитоба. Иако има илјадници змии, вкупната површина на која тие живеат под земја не е поголема од просечна дневна соба.

Откако ќе почнат да излегуваат од под земја, мажјаците бараат женки со кои би се пареле. Илјадници змии кои ползат едни крај други во потрага за потенцијален партнер претставува несекојдневна фасцинанта глетка.

За жал, не успеваат сите мажјаци да пронајдат женка за парење, што воопшто не е изненадувачки ако се има предвид дека односот на мажјаци и женки е десет према еден.

По неколку месеци на свеж воздух во септември змиите повторно се враќаат под земја до следната пролет.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Видео

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.