Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Се враќа легендарниот велосипед Пони

Занимливости

Се враќа легендарниот велосипед Пони

На поранешниот југословенски пазар популарниот велосипед Пони кој по италијанска лиценца се произведуваше во Словенија, ќе се продава од почетокот на следната година во модернизирана верзија, но со цени кои се проблематични.

Велосипедите ќе се прават во повеќе верзии и од различни материјали, а цената на основниот модел ќе биде 329 евра, додека најскапиот „премиум“ модел со дополнителни компоненти ќе чини 789 евра, објавија словенечките медиуми.

Производството почнува на пролет следната година, но веќе сега можат да се нарачаат. Тие ќе се продаваат од фабриката BTC, а официјално ќе ги произведува фабриката Горе колеса во соработка со Горење од Велење во чии погони и ќе се монтираат.

Концернот Горење, голем производител на домашни апарати, минатата година ги откупи правата на производството на легендарниот Пони велосипед од љубљанската фабрика Рог која пред повеќе години замина во стечај.

Модернизираниот Пони под наслов „Гор колеса“ ќе биде наменет за сите возрасти, а на почетокот купувачите ќе можат да избираат меѓу три модела во 28 различни комбинации. За сега ќе се составуваат од компоненти увезени од Кина, а купувачите ќе мораат на испорака да чекаат неколку месеци, тврди мариборскиот весник „Вечер“.

Во почетокот планот беше да се изработат околу четири илјади велосипеди за да се види како ќе оди продажбата.

Во прв ред се смета на можни купувачи од Словенија, Хрватска и Србија, а потенцијално и на други можни пазари.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.