Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Султанот од Брунеи прослави 50 години владеење (ВИДЕО)

Видео

Султанот од Брунеи прослави 50 години владеење (ВИДЕО)

Султанот од Брунеи  со голема церемонија прослави 50 години владеење во оваа мала земја во југоисточна Азија, богата со нафта.  

Низ улиците на главниот град помина со златна кочија, а неколку десетици илјади граѓани мавтаа со знаменца и му аплаудираа на султанот Хасан ал Болкиах, еден од најбогатите луѓе на светот. Во кочијата имаше придружба од 50 луѓе.

Во чест на најстариот монарх во светот, по британската кралица Елизабета Втора, низ улиците две недели настапуваа фолклорни групи.

Болкиах (71) владее 50 години по абдикацијата на татко му во 1967 година.

Неговото владеење е обележано и со контроверзи, како што е воведувањето на шеријатскиот закон од 2014 година и раскошниот живот на членови на неговото семејство. За неговиот помлад брат се зборува дека има хареми со жени од Запад.

Султанот од Брунеи го поседува ланецот луксузни хотели Дорчестер, кои се наоѓаат во Париз, Лондон, Милано и Рим, како и хотелите Бел Ер и Беверли Хилс во Лос Анџелес.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Видео

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.