Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Рани симптоми на дијабетот тип 2 – како да ги препознаете?

Убавина и здравје

Рани симптоми на дијабетот тип 2 – како да ги препознаете?

Дијабетот тип 2 е здравствена состојба која може да остане незабележана долг период. Затоа, е важно да се знаат раните знаци и симптоми за да се препознае и дијагностицира на време. Некои од почетните симптоми вклучуваат зголемена жед, зачестено мокрење, редовно чувство на глад, чувство на замор, заматен вид, чувство на пецкање или болка во дланките и стапалата, и бавно заздравување на рани и исекотини.

Кога нивната присуство е препознаено, раното дијагностицирање може да значи разлика во текот на заболувањето. Со применување на лекови и измена на животниот стил, дијабетот тип 2 може да биде контролиран и да се намали ризикот од сериозни здравствени проблеми како што се срцеви заболувања и бубрежни компликации.

Стратегија за превенција на дијабетот тип 2 вклучува измена на животниот стил, вклучувајќи здрава исхрана, редовна физичка активност и одвикнување од навики како што се пушењето и конзумирањето на алкохол. Ова може да помогне во контролирањето на телесната тежина, што е еден од најголемите фактори за ризик од дијабет тип 2.

Секој шестти човек над 18 години има ризик од дијабет тип 2, затоа е важно да се знаат раните симптоми и да се превземат мерки за превенција и контрола. Редовниот лекарски преглед е важен за препознавање и лекување на заболувањето, како и за следење на здравјето воопшто.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Убавина и здравје

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.