Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ВИТАМИН КОЈ ГО КРЕВА ИМУНИТЕТОТ: Зошто е важна фолната киселина?

Убавина и здравје

ВИТАМИН КОЈ ГО КРЕВА ИМУНИТЕТОТ: Зошто е важна фолната киселина?

ВИТАМИН КОЈ ГО КРЕВА ИМУНИТЕТОТ: Зошто е важна фолната киселина?

Фолната киселина е важна за нормалното функционирање на мозокот, ментално и емоционално здравје. Спречува раздразливост, замор, депресија, недостаток на концентрација, несоница.

Учествува во создавањето на ДНК и РНК, генетскиот материјал на организмот, и е особено важна кога ткивата и органите растат брзо (за време на бременоста, детството). Фолната киселина и витаминот Б12 учествуваат во создавањето на црвените крвни клетки, кои носат кислород до сите делови на телото. Фолната киселина е корисна за некои видови на анемија (мегалобластна анемија поради недостаток на фолна киселина), и некои видови на анемија може да ги маскираат дефицитите на витаминот Б12 и да предизвика оштетување на нервните клетки.

Фолна киселина, витамин Б6 и Б12 влијаат на нивото на хомоцистеин на амино киселина во крвта. Зголемено ниво на хомоцистеин се поврзани со срцеви заболувања, депресија, Алцхајмерова болест.

Дефицитот на фолна киселина е поврзано со дегенеративни нервно оштетување и Паркинсонова болест.

Бремените жени се потребни поголеми количини на фолна киселина. Ниското ниво на фолна киселина во бременоста е поврзана со деца со ниска родилна тежина и зголемен ризик од оштетување на невралната туба (спина бифида) и мозокот. формирањето на невралната туба од случуваат мозокот и ‘рбетниот мозок.

Вродени дефекти

Со цел да се спречи недостаток на фолна киселина, на бремените жени им се препорачува користење на фолна киселина во текот на првите 12 недели од бременоста. Сепак, најдобро би било дека женитево своето телото да имаат доволно количини на фолна киселина пред забременувањето, бидејќи виталните органи се формираат во првите недели од бременоста (пред една жена да знае дека е бремена, и пред да има препорака за користење на фолна киселина).

Мултивитамините за трудници и жени кои планираат бременост обично содржат 400mcg од овие киселини.

Срцеви заболувања

Фолната киселина може да го заштити срцето и крвните садови. Постои врска помеѓу покачени нивоа на хомоцистеин и шансите за срцев удар и мозочен удар. Всушност, луѓето кои имаат зголемено ниво на хомоцистеин во крвта се 1,7 пати имаат поголеми шанси да имаат појава на коронарна артериска болест (што доведува до миокарден инфаркт) и 2,5 пати поголеми шанси да добијат мозочен удар, отколку луѓето со нормално ниво на хомоцистеин. Сепак, сеуште не е утврдено дали хомоцистеин предизвикува болести на срцето или нешто друго што предизвикува зголемување на хомоцистеин и развој на болести на срцето. За сега, некои експерти сметаат дека намалувањето на хомоцистеин може да се намалат шансите за развој на срцеви заболувања, срцев удар и мозочен удар.

Депресија

Практиката покажа дека некои луѓе се депресивни, исто така, со дефицит на фолна киселина, но тие повеќе фолна киселина недостасува дека депресијата е поизразена. Ниско ниво на фолна киселина е поврзано со слаб одговор на антидепресиви.

Рак

Фолна киселина, според некои истражувања, може да заштити од рак на дебелото црево, рак на градите, рак на грлото на матката, панкреасот и стомакот. Тука не се јасно- воспоставени врските и улогата на фолна киселина во можно антиканцерогено дејство. Сепак, со оглед на фолна киселина е неопходна за развојот на секоја ќелија, според некои експерти, може да придонесе за развојот на рак, кои инаку можеби имунолошкиот систем уништени. Мислењата се поделени, но до повеќе се знае најдобро на луѓето кои имале канцерогени заболувања не се на свое оваа киселина.

Во која храна е застапена фолната киселина?

Богати природни извори на фолна киселина се спанаќ, темно зелен лиснат зеленчук, грав, соја, црн дроб, пивски квасец, цели зрна, пченица микроб, млеко. Ако постои недостаток на ензими за варење, усвојувањето на фолна киселина се намалува до 50%. Фолната киселина се применува во овој комплекс на витамини Б или мултивитамини.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Убавина и здравје

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.