Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ИНТЕРНЕТ ХИТ: „Хејт Словени, уште сте живи“ – регионална кампања против говорот на омраза

Видео

ИНТЕРНЕТ ХИТ: „Хејт Словени, уште сте живи“ – регионална кампања против говорот на омраза

Босанскиот магазин „Бука“ објави видео спот против говор на омраза насловен „Хејт Словени, уште сте живи?“.

Спотот е дел од кампањата против говор на омраза која „Бука“ ја реализира во изминативе неколку месеци.

-Водечка нишка на кампањата е поздравот „ХЕЈ, СЛОВЕНИ“, кој го преименувавме во „ХЕЈТ, СЛОВЕНИ“ за целите на нашата приказна, бидејќи омразата, се чини, стана најнормална работа, како „добар ден“ . Преку разговор помеѓу клиенти и работници во супермаркет, видеото покажува колку сме опседнати со говор на омраза, а ние знаеме колку е опасно и какви застрашувачки последици може да има, вели главниот уредник на Бука, Александар Трифуновиќ .

Видеото е креација на хрватскиот режисер и писател Предраг Личина, а главни ликови се Северина, Христина Поповиќ и Горан Богдан.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Видео

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.