fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Винарија Камник го одбележа Св. Трифун со закројување на првата лоза

Занимливости

Винарија Камник го одбележа Св. Трифун со закројување на првата лоза

Со осветување на лозовите насади и благослови за лесна работа на лозарите и бериќетна година, по што беше закроена и првата лоза во Винарија Камник, беше обележан Св. Трифун, заштитникот на лозарите и лозовите насади.

Чинот на закројување во оваа винарија измина традиционално во кругот на семејството и вработените.

Закројувањето на лозите ќе продолжи на останатите лозови насади во сопственост на Винарија Камник, каде се одгледуваат новоразвиени клонови од модерни вински сорти на грозја кои се користат за производство на вина од светски ранг.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.