fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Во Јапонија сообраќа воз само поради една ученичка

Занимливости

Во Јапонија сообраќа воз само поради една ученичка

Секое утро, точно во 7:16 часот, Кана Харада која живее во Ширитаки, место со 36 жители, се качува во воз за Енгар, кој е на 35 минути одалеченост од нејзиниот дом, и патува до нејзиното средно училиште. 

Железничката станица во Ширтаки е отворена пред неколку децении, а низ неа сега поминуваат возови само поради Харада.

И покрај тоа што во многу земји во светот поради неисплатливост ваквата линија би била укината, јапонските локални власти одлучиле возот да продолжи со сообраќај.

Сепак, на почетокот на летото Харада завршува со следното училиште, а „Хакаидо релвеј компани“ ќе ја затвори станицата, порачувајќи дека ако во идинина се појави потреба повторно ќе ја отвори.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.