Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

10 изненадувачки здравствени придобивки од медот

Занимливости

10 изненадувачки здравствени придобивки од медот

10 изненадувачки здравствени придобивки од медот

Медот е една од најдобрите природни намирници што има многу лековити и хранливи својства и долго време се користи во лекувањето на здравствени проблеми.

Една студија открила дека и алтернативната медицина го користи за лекување на рани, како и разни заболувања.

Ова се сите позитивни ефекти од конзумирање на една лажичка мед на ден:

Ја чисти кожата

Медот содржи различни протеини, водород пероксид и глуконска киселина кои делуваат антибактериски. Се користи во нега на кожата бидејќи лечи рани и акни.

Аминокиселините што се наоѓаат во медот го регенерираат ткивото и ги одржуваат поткожните влакна цврсти. Покрај тоа, тој е полн со мелатонин, кој се ослободува за време на спиењето и ѝ помага на кожата да одржува здрав изглед.

Помага при детоксикација на телото

На нашето тело секојдневно влијаат штетни токсини што ги внесуваме преку храна и пијалоци. Затоа, потребна е детоксикација. Медот содржи флавоноид кој помага во олеснување на нерамнотежата на радикалите, токсините и антиоксидансите во организмот што доведува до оштетување на ткивата.

Ја подобрува физичката кондиција

Медот е богат со хранливи јагленхидрати што го зајакнуваат организмот и е омилен кај спортистите. Го зголемуваат интензитетот на вежбањето.

Ги намалува вишокот килограми

Можеби медот со сите свои калории звучи како чуден начин за губење на тежината, но тој всушност многу помага.

Студиите покажаа дека конзумирањето мед наместо производи полни со сахароза има подобри ефекти и помага при слабеење. Покрај тоа, таблетите за контрола на тежината покажаа послаби резултати во споредба со медот.

Помага при мамурлакот

Една студија открила дека медот помага во намалување на интоксикацијата со алкохол и го забрзува процесот на негово отстранување од крвните садови.

Шеќерот од медот преливен на банана е одличен за мамурлакот, брзо испраќајќи гликоза во крвта и помага да се вратите во нормала.

Поквалитетен сон

Конзумирањето мед пред спиење е еден од најстарите и испробани методи за регулирање на спиењето.

Топлото млеко или чајот од камилица со неколку лажички мед ослободува инсулин, кој испраќа триптофан во мозокот.

Тој е одговорен за ослободување на серотонин, кој станува мелатонин и го регулира спиењето.

Ја намалува вознемиреноста и стресот

Медот, исто така, го намалува нивото на стрес со кој секојдневно се соочуваме, затоа што обезбедува доволна количина квалитетен сон.

Го намалува нивото на холестерол

Високото ниво на холестерол може да биде фатално бидејќи предизвикува срцев и мозочен удар. Редовното консумирање на мед го ограничува зголемувањето на гликозата во крвта и го намалува вкупното ниво на холестерол и триглицерид.

Ја подобрува меморијата и здравјето на мозокот

Холестеролот во организмот исто така може да влијае на мозочните заболувања и да доведе до Алцхајмерова болест.

Медот што го намалува нивото на холестерол, го одржува мозокот поздрав.

Го зајакнува имунитетот

Тој е богат со антиоксиданти и антибактериски својства кои го зајакнува имунитетот што е компромитиран заради недостаток на сон, лоша исхрана и стрес.

Го олеснува враќањето на киселината во хранопроводот

Ќе ја ублажите болеста, која е симптом на металоиди, со конзумирање мед што има антиинфламаторни својства.

Покрај тоа, тој е леплив и подолго се задржува во хранопроводот како мембрана што спречува или ја задушува киселината да се врати од желудникот.

Го зајакнува срцето

Антиоксидансите кои се наоѓаат во медот го намалуваат ризикот од срцеви заболувања.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.