Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Компанијата dm продолжува да го освојува европскиот пазар со отворање на првите дрогерии во Полска

Занимливости

Компанијата dm продолжува да го освојува европскиот пазар со отворање на првите дрогерии во Полска

Компанијата dm продолжува да го освојува европскиот пазар со отворање на првите дрогерии во Полска

Најголемиот дрогериски ланец во Европа, dm drogerie markt, кој веќе има проширена мрежа во 13 европски земји, се подготвува за освојување на пазарот во Полска. Седиштето на компанијата ќе биде во градот Вроцлав (Wrocław), а наскоро се очекува и отворањето на првите продажни објекти ширум земјата.

„Во изминатите години нашите колеги од Австрија успешно го реализираа проширувањето на ланецот во повеќе од десет европски земји. Согласно ова, продолжуваме понатаму со отворање на првите dm дрогерии и во Полска. Внимателно го анализиравме пазарот и уверени сме дека и во оваа земја ќе успееме да ги инспирираме купувачите со својот асортиман и услуги”, изјави Кристоф Вернер, Претседател на Управниот одбор на dm во Германија.

За позиционирање и отворање на dm дрогериите во Полска одговорен ќе биде Маркус Тројански, Директор на секторот за експанзија и на dm дрогериите во Источна Германија. Како што истакнува тој, во тек е процес на селекција на вработени кои ќе работат во првите дрогерии во Полска, каде владее голем интерес за вработување во новиот дрогериски ланец во оваа земја.

„Голем број на колеги и колешки од Чешка и Германија, кои зборуваат полски и германски јазик, се заинтересирани за вработување во полските продавници на dm”, додаде Тројански.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.