Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Најголемиот крузер во светот закотвен во Мајами, тргнува на своето прво патување

Занимливости

Најголемиот крузер во светот закотвен во Мајами, тргнува на своето прво патување

Најголемиот крузер на светот, „Icon of the Seas“, е закотвен во пристаништето во Мајами, од каде што треба да заплови за прв пат на 27 јануари. Неговото пристигнување на Флорида беше проследено со прослави по воздух, копно и море, а неговите први патници ги одбројуваат деновите до нивното прво патување.

Тој беше пречекан со прослава на огнени чамци, авиони со транспаренти во лет и заедничка прослава во Музејот на уметност Перез. Екипажот сега ги прави последните подготовки пред церемонијата на именувањето и првото седумноќно крстарење. Тие ќе носат туристи на Карибите.

„Icon of the Seas“ е долг 365 метри, што е еквивалентно на должината на 35 автобуси, а тежи 250.800 тони, што е еквивалент на 10 Статуи на слободата со постамент и ќе има 20 палуби и капацитет од 10.000 луѓе, вклучувајќи 7.600 патници. Содржи голем воден парк со шест тобогани, седум базени и девет Whirlpools.

Неодамна беа завршени сите тестови за да може крузерот да тргне на првото патување. Фотографиите од бродот за крстарење го обиколија светот. Првите пловидби одамна се распродадени, а цените се околу 2.000 долари по лице за седумдневно крстарење.

Лионел Меси, најдобриот фудбалер во историјата, ќе ја игра улогата на кум за најновиот и најголем брод на Royal Caribbean, „Icon of the Seas“.

Осумкратниот добитник на престижната награда „Златна топка“ и спортист на годината на „Тајм“ за 2023 година, е прогласен за „Икона на иконата“ и ќе учествува на церемонијата на именување на бродот на 23 јануари во Мајами.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.