fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Зоолошка во Австралија ги охрабрува посетителите да донираат смртоносни пајаци

Маркетинг

Занимливости

Зоолошка во Австралија ги охрабрува посетителите да донираат смртоносни пајаци

Паркот за диви животни во австралиската метропола Сиднеј веќе некое време ги поттикнува луѓето да фатат смртоносен т.н. инкаст пајак („Atracinae”) и да го донираат ним.

Причината е едноставна – повеќе залихи противотров за живтоните што се чуваат таму и коишто често се слкучува да ги гризне отровен пајак, но и за луѓето, како што откриива открива генералниот директор на Паркот, Тим Фокнер.

„Австралиски парк за рептили“, како што гласи името овој градски објект, е единствениот доставувач на противотров во земјата од 1981. АВ Австралија во последно време се повеќе се соочува со напади од смртоносни пајаци.

И покрај застрашувачкиот австралиски животински свет, од 1981 година, кога е и започната таа програма, се досега никој не починал од каснување од пајак.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.