Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Зошто пасошите постојат само во четири бои?

Занимливости

Зошто пасошите постојат само во четири бои?

Пасошите во целиот свет пристигнуваат во многу нијанси, но во само четири основни бои – сина, црвена, зелена и црна.

Како што јави Бизнис инсајдер, постојат неколку причини за тоа:

Сини – Се верува дека оваа боја ја избираат „новата лига“ на нации, која ги вклучува: Индија, САД и Канада и јужноамериканските држави, како и Австралија.

Црвени – Црвената боја се поврзува за комунизмот и за „источниот блок“, па оваа боја и натаму ја имаат земјите кои имаат комунистичко минато – Кина, Србија, Летонија и други.

Зелена – Во овој случај религијата има клучен збор. Зелената се врзува за муслиманскиот свет, па земјите како што се Саудиска Арабија и Пакистан ја избираат оваа боја, додека африканските нации како што се Нигерија и Сенегал имаат вакви пасоши поради припадноста на Економската заедница на западноафриканските држави, чија заштитна боја е зелената.

Црна – Оваа боја најмалку се користи, а освен африканските пасоши на Замбија и Ангола, познат е и новозеландскиот пасош, затоа што црната е национална боја.

Како што се истакнува, САД ги „тестирале“ сите четири бои, додека Канада имаше привремени „бели пасоши“, а причината беше техничката – најлесно било да се набават такви примероци.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.