Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Астероид денеска ќе пролета покрај Земјата

Sci-fi

Астероид денеска ќе пролета покрај Земјата

Американски астрономи откриле астероид широк меѓу 15 и 40 метри, кој денеска ќе помине крај Земјата.

Според проценките на истражувачите од американската астрономска програма „Каталина Скај Сурвеј“, астероидот ќе ја „промаши“ нашата планета за 69.700 километри, односно помалку од една петтина од растојанието од Земјата до Месечината.

Оваа дистанца се смета за исклучително блиска за вселенски растојанија, но сепак астрономите ја сметаат за безбедна.

– Толку големи астероиди ретко се приближуваат до Земјата, можеби еднаш или два пати годишно, вели Пол Чодас од НАСА.

Во 2013 година, астероид со слична големина влезе во земјината атмосфера и спектакуларно се распадна на небото над рускиот град Чељабинск.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Sci-fi

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.