Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Фејсбук „измисли“ нова единица – мерка за време

Интернет

Фејсбук „измисли“ нова единица – мерка за време

Фејсбук го лансираше својот нов „пронајдок” – единица-мерка за време, наречена „флик“.

Се работи за дел од секундата кој е поголем од наносекунда.

Всушност, „фликот“ е дефиниран како 705.600.000-ти дел од секундата, додека пак, наносекундата е милијардити дел секунда. Тоа значи дека еден „флик“ е еднаков на 1,41723356 наносекунди.

„Flick” е кованица од зборовите „frame” и „tick” (рамка и миг).

Целта е – бројот на фрејмови да се прикажуваат без децимали и согласно востановените стандарди за бројот на фрејмови, на пример, во видео игрите или во филмовите.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Интернет

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.