Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Есма одржа илјадници концерти, сними преку 600 песни и одгледа 48 деца!

МК Сцена

Есма одржа илјадници концерти, сними преку 600 песни и одгледа 48 деца!

Македонската јавност утринава беше шокирана од веста за смртта на, како што светот ја нарекуваше, Кралицата на ромската музика, Есма Реџепова.

Таа почина по кратко и тешко боледување на 73 годишна возраст.

Есма ридена е во Скопје, потекнува од сиромашно работничко семејство, во кое царувале трите најважни светски религии еврејската, муслиманската и православната.

Есма и Стево одржале илјадници хуманитарни концерти во светот. Има добиено повеќе од 2.000 благодарници за хумано дело, затоа ја споредуваат со Мајка Терезa. Таа е најголем промотор на ромската, особено на македонската музичка приказна.

Со ансамблот „Теодосиевски“ престојуваше во многуте кризни подрачја во светот, зафатени со војни, природни катастрофи, епидемии, охрабрувајќи ги и духовно помагајќи им на луѓето да ја пребродат кризата. Одржала илјадници концерти насекаде во светот, околу шестотини композиции се трајно запишани на плочи, касети и компакт-дискови и отпеани на 20 јазици.

Има одржано илјадници концерти во живо, снимено преку 600 песни и посвоено и одгледано 48 деца.

Слава ѝ!

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од МК Сцена

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.