Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Македонските уметници го прославуваат Јонче Христовски со концерти во Битола и Скопје

ФОТО / МИА

МК Сцена

Македонските уметници го прославуваат Јонче Христовски со концерти во Битола и Скопје

Битолскиот камерен оркестар организира два концерта во Битола и Скопје, посветени на легендарниот македонски музички великан Јонче Христовски. На концертите, кои се одржуваат на 4-ти и 5-ти април во Центарот за култура во Битола и Националната опера и балет во Скопје, ќе настапат музичари како Ристо Самарџиев, Виолета Томовска, Ленче Кукиќ, Горан Кукиќ, Елена Андоновска, Душко Георгиевски, Петар Младеновски и Агну Авшар.

Целта на концертот е да се пренесе дел од огромното творештво на Христовски, кој има оставено значаен след во македонската музика со своите легендарни композиции.

Овие концерти ќе бидат прекрасна прилика за љубителите на македонската музика да го прослават и почестат еден од нејзините највлијателни музички креатори.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од МК Сцена

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.