Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

“Танец” ја отвора 74. сезона со Велигденски концерт посветен на Милан Завков

МК Сцена

“Танец” ја отвора 74. сезона со Велигденски концерт посветен на Милан Завков

Националниот ансамбл за народни игри и песни „Танец“ ја започнува својата 74. сезона со голем Велигденски концерт.

Оваа година концертот е посветен на музиката на Милан Завков, кој ги создаде познатите кореографии „Беломорски бисер“, „На мегдан“ и „Охридски игри“.

На концертот ќе бидат застапени и повеќе вокално-инструментални точки од други кореографски поставки, на кои стои потписот на големиот музички автор, композитор и аранжер, инструменталист, првенец и долгогодишен раководител на оркестарот на Танец, Милан Завков.

Милан Завков е познат како еден од најдобрите хармоникари во Македонија, со над 150 авторски творби и безвременски народни хит-мелодии. Тој почина на 6 февруари 2023 година.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од МК Сцена

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.