Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Греми 2022: Кои музичари освоија награда?

Музика

Греми 2022: Кои музичари освоија награда?

По тримесечно одложување поради пандемијата, 64-тото доделување на Греми наградите конечно се одржа. Шоуто се пресели од својот вообичаен дом во Лос Анџелес во арената MGM Grand Garden во Лас Вегас. Тревор Ноа, кој беше водител на церемонијата во 2021 година, се врати како домаќин повторно оваа година.

Џон Батист пристигна во Лас Вегас со 11 номинации, најмногу од кој било изведувач оваа година, освојувајќи четири Греми награди пред да започне телевизискиот дел од церемонијата и ја однесе посакуваната награда за албум на годината. Џастин Бибер, Доја Кат и Х.Е.Р. сите постигнаа осум свои номинации, а H.E.R. ја освои наградата за најдобра традиционална R&B изведба.

Оливија Родриго ги освои наградите за најдобар нов изведувач и најдобра поп соло изведба, а „Silk Sonic“, дуото на Бруно Марс и Андерсон Паак, ги освои сите четири награди за кои беа номинирани, од кои позначајни се за Најдобар видеозапис, Најдобра песна и Најдобра R&B песна за „Leave The Door Open “.

Погледнете ја целосната листа на победници тука.

 

Повеќе од Музика

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.